Na kierunku malarstwo student zdobywa wiedzę z zakresu sztuk pięknych ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki dyscypliny. Absolwent jest przygotowany do posługiwania się zarówno technologiami tradycyjnymi, jak i współczesnymi środkami przekazu artystycznego. Zyskuje wszechstronne wykształcenie – również wiedzę z zakresu historii i teorii sztuki niezbędną do formułowania rozbudowanych projektów i realizacji artystycznych wraz ze świadomością osadzenia ich w kontekście kulturowym i społecznym.

Wykształcenie malarskie zdobywało u nas wielu wybitnych artystów, którzy zapisali się trwale w sztuce polskiej i światowej. Do nich należy wielki historyczny malarz Jan Matejko wraz ze swymi uczniami: Stanisławem Wyspiańskim, Józefem Mehofferem oraz Jackiem Malczewskim. W wiekach XX i XXI wybitnymi absolwentami byli m.in. Louis Marcousis, Moise Kisling, Tadeusz Makowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Nowosielski, Andrzej Wajda, Tadeusz Kantor, Jan Szancenbach, Wilhelm Sasnal czy Jakub Julian Ziółkowski.

Studenci i studentki poznają nie tylko tajniki malarskiego warsztatu, ale odkrywają także jego historię i współczesne wyzwania oraz uczą się, jak łączyć malarstwo z innymi mediami: fotografią, rzeźbą, filmem, tkaniną czy instalacją. Biorą udział we wspólnych wyjazdach, wystawach i projektach. Zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia i eksponowania prac, poddawania ich ocenie oraz ich dokumentacji. Na Wydziale Malarstwa rozwijają samodzielne i krytyczne myślenie, kreatywność i wrażliwość. Przede wszystkim jednak, poznają ludzi o podobnym sposobie myślenia i pracują w grupie składającej się z osób wiążących swoją przyszłość z twórczą działalnością w ramach współczesnego świata sztuki.

Absolwenci i absolwenci zyskują kwalifikacje do niezależnej pracy jako artyści wizualni dysponujący zarówno umiejętnościami warsztatowymi, jak i zdolnością samodzielnej pracy koncepcyjnej i krytycznej oraz posiadają wiedzę z zakresu historii i teorii sztuki niezbędną do formułowania zaawansowanych projektów i realizacji artystycznych oraz wpisania ich w szeroki kontekst kulturowy, historyczny i społeczny. Studia, poprzez możliwość zindywidualizowanego budowania programu, rozwijają osobowość artystyczną i umiejętność pracy samodzielnej oraz grupowej zarówno w obszarze malarstwa, jak i w pokrewnych dyscyplinach artystycznych. Interdyscyplinarny charakter studiów umożliwia pełne uczestnictwo we współczesnym życiu artystycznym, a także wpisanie własnej praktyki w kontekst świata sztuki. Studia na Wydziale Malarstwa umożliwiają realizację projektów artystycznych w zróżnicowanych, wielopokoleniowych zespołach. Absolwenci przygotowani są także do świadomej współpracy z instytucjami kultury, jak również zaznajomieni są z najważniejszymi ścieżkami rozwoju kariery artystycznej.