Pięcioletnie magisterskie studia przygotowują do podjęcia pracy w charakterze scenografa w przestrzeni teatru i filmu. Kształcenie odbywa się dwutorowo. Z jednej strony prowadzone są zajęcia z przedmiotów teoretycznych takich jak: historia dramatu i teatru, filmu, historia kultury materialnej oraz sztuki. Z drugiej przez pierwsze dwa lata nauki student uczestniczy w zajęciach rysunku i malarstwa, a później w pracowniach kierunkowych związanych z projektowaniem scenografii teatralnej i filmowej. Pozwala to na syntezę zdobytych umiejętności i stopniowy rozwój. Dzięki takiemu systemowi kształcenia rozszerzonemu o praktyki i warsztaty absolwent jest przygotowany do podjęcia profesjonalnej działalności artystycznej w dziedzinie scenografii posługując się umiejętnie tradycyjnym warsztatem jak i nowoczesnymi środkami wyrazu.

Dokumenty

Moduły kształcenia

Harmonogram realizacji programu studiów

Efekty kształcenia

Opis studiów

Katedra Scenografii

Kierownik katedry
Prof. Małgorzata Komorowska

Pracownia Kształtowania Przestrzeni Teatralnej Prowadzący: prof. Małgorzata Komorowska

Prowadzący: prof. Małgorzata Komorowska
Asystent: dr hab. Olga Ząbroń

Lokalizacja pracowni: Sala nr. 221 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13

W programie pracowni znajduje się zagadnienie interpretacji podstawowych przestrzeni historycznych oraz analiza potencjalnych układów w tzw. przestrzeni zmiennej wprowadzonej w XX wieku. Oprócz wykorzystania konwencjonalnych budynków teatralnych, studenci projektują scenografię w obiektach o charakterze postindustrialnym, ustalając samodzielnie relacje między sceną a widownią, w zależności od możliwości danej przestrzeni. W ramach zaawansowanych zajęć na roku dyplomowym studenci opracowują projekty własnych inscenizacji wybranych tekstów literackich w dowolnie wybranych przestrzeniach parateatralnych lub takich, które samodzielnie wykreowali.

Pracownia Projektowania Scenografii Teatralnej Prowadzący: Prof. ASP Andrzej Witkowski

Prowadzący: Prof. ASP Andrzej Witkowski
Asystent: dr Magdalena Kut

Lokalizacja pracowni: Sala nr. 224 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13

Program pracowni projektowania scenografii teatralnej jest nastawiony na wykształcenie samodzielnego artysty scenografa, potrafiącego współpracować z reżyserem i aktorami. Staramy się także wykształcić umiejętności przekazywania swoich idei pracownikom warsztatów teatralnych. Początkowe tematy mają na celu stworzenie makiet, mających wyrazisty nastrój, który osiąga się przy użyciu elementów abstrakcyjnych. Jednocześnie studenci uczą się sporządzania dokumentacji ikonograficznej dotyczącej konkretnego utworu literackiego. W dalszym procesie dydaktycznym studenci pracują nad analizą tekstów literackich i ich interpretacją, aby w efekcie opracować pełny projekt scenografii i kostiumów do konkretnego utworu dramatycznego. Oświetlenie makiet wykonywanych przez studentów uświadamia im rolę światła w kreacji plastycznej przestrzeni teatralnej. Praca ze studentami odbywa się w formie seminaryjnej, gdzie analiza tekstów pogłębiona jest o lektury a także dyskusję na temat zjawisk społecznych i kulturowych, związanych z tematem sztuki. Efekt końcowy projektu jest poprzedzony licznymi korektami indywidualnymi i zbiorowymi.

Pracownia Scenografii Filmowej i TV Prowadzący: prof. ASP Ryszard Melliwa, dr hab. Monika Wanyura-Kurosad

Prowadzący: prof. ASP Ryszard Melliwa, dr hab. Monika Wanyura-Kurosad
Asystent: mgr Radosława Burdzy

Lokalizacja pracowni: Sala nr. 220 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13

Zajęcia w Pracowni Projektowania Scenografii Telewizyjnej i Filmowej wprowadzają studentów w zagadnienia projektowania scenografii na potrzeby telewizji i filmu. Istotą zajęć jest analiza tekstu dramatu lub scenariusza, przygotowanie dokumentacji w oparciu o źródła oraz praca projektowa. Przedmioty kształcą umiejętności projektowania pod kątem pracy na planie. Forma prowadzenia zajęć: wykłady, korekty. Student nabywa umiejętność przygotowywania projektów scenograficznych, kostiumów, rysunków planów i ujęć wg własnej koncepcji scenograficznej. Lektury: A. Starski Scenografia, J. Lewandowski Wielkie kino, S. D. Katz Reżyseria filmowa. Ujęcie po ujęciu, A. Wajda Powtórka z całości, J. Wojnicka, O. Katafiasz Słownik wiedzy o filmie, Złota Setka Teatru Telewizji DVD.

Pracownia Kostiumu Prowadzący: mgr Marika Wojciechowska, mgr Kinga Stanowska

Prowadzący: mgr Marika Wojciechowska, mgr Kinga Stanowska

Lokalizacja pracowni: Sala nr 224, Gmach Główny ASP, pl. Matejki 13

Program Pracowni kostiumu jest prowadzona w dwóch etapach. Pierwsze dwa lata traktowane jako wstępne i poświęcone są na wprowadzenie do świata kostiumu poprzez poznanie materiałów, ich właściwości i możliwości oraz zaznajomienie się z kostiumem historycznym. Przez następne dwa lata studenci projektują kostiumy do konkretnych tekstów dramatycznych oraz oper i widowisk tanecznych. Na czwartym roku powstają szyte kostiumy w skali 1:1 do filmu lub teatru. Po czterech latach w Pracowni Kostiumu student powinien twórczo wykorzystując wiedzę z zakresu kostiumologii i analizy tekstu dramatycznego umieć zaprojektować i wykonać kostium sceniczny i filmowy.