Na kierunku malarstwo student zdobywa wiedzę z zakresu sztuk pięknych ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki dyscypliny. Absolwent jest przygotowany do posługiwania się zarówno technologiami tradycyjnymi, jak i współczesnymi środkami przekazu artystycznego. Zyskuje wszechstronne wykształcenie – również wiedzę z zakresu historii i teorii sztuki niezbędną do formułowania rozbudowanych projektów i realizacji artystycznych wraz ze świadomością osadzenia ich w kontekście kulturowym i społecznym.
Wykształcenie malarskie zdobywało u nas wielu wybitnych artystów, którzy zapisali się trwale w sztuce polskiej i światowej. Do nich należy wielki historyczny malarz Jan Matejko wraz ze swymi uczniami: Stanisławem Wyspiańskim, Józefem Mehofferem oraz Jackiem Malczewskim. W wiekach XX i XXI wybitnymi absolwentami byli m.in. Louis Marcousis, Moise Kisling, Tadeusz Makowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Nowosielski, Andrzej Wajda, Tadeusz Kantor, Jan Szancenbach, Wilhelm Sasnal czy Jakub Julian Ziółkowski.
Studenci i studentki poznają nie tylko tajniki malarskiego warsztatu, ale odkrywają także jego historię i współczesne wyzwania oraz uczą się, jak łączyć malarstwo z innymi mediami: fotografią, rzeźbą, filmem, tkaniną czy instalacją. Biorą udział we wspólnych wyjazdach, wystawach i projektach. Zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia i eksponowania prac, poddawania ich ocenie oraz ich dokumentacji. Na Wydziale Malarstwa rozwijają samodzielne i krytyczne myślenie, kreatywność i wrażliwość. Przede wszystkim jednak, poznają ludzi o podobnym sposobie myślenia i pracują w grupie składającej się z osób wiążących swoją przyszłość z twórczą działalnością w ramach współczesnego świata sztuki.
Absolwenci i absolwenci zyskują kwalifikacje do niezależnej pracy jako artyści wizualni dysponujący zarówno umiejętnościami warsztatowymi, jak i zdolnością samodzielnej pracy koncepcyjnej i krytycznej oraz posiadają wiedzę z zakresu historii i teorii sztuki niezbędną do formułowania zaawansowanych projektów i realizacji artystycznych oraz wpisania ich w szeroki kontekst kulturowy, historyczny i społeczny. Studia, poprzez możliwość zindywidualizowanego budowania programu, rozwijają osobowość artystyczną i umiejętność pracy samodzielnej oraz grupowej zarówno w obszarze malarstwa, jak i w pokrewnych dyscyplinach artystycznych. Interdyscyplinarny charakter studiów umożliwia pełne uczestnictwo we współczesnym życiu artystycznym, a także wpisanie własnej praktyki w kontekst świata sztuki. Studia na Wydziale Malarstwa umożliwiają realizację projektów artystycznych w zróżnicowanych, wielopokoleniowych zespołach. Absolwenci przygotowani są także do świadomej współpracy z instytucjami kultury, jak również zaznajomieni są z najważniejszymi ścieżkami rozwoju kariery artystycznej.
Dokumenty
Opis kierunku Malarstwo
Efekty kształcenia
Wykaz obowiązujących wykładów i ćwiczeń dla kierunku Malarstwo, studia stacjonarne 2023/2024
Plan zajęć
- I rok Malarstwa - semestr zimowy
- I rok Malarstwa - semestr letni
- II rok Malarstwa - semestr zimowy
- II rok Malarstwa - semestr letni
- III rok Malarstwa - semestr zimowy
- III rok Malarstwa - semestr letni
- IV rok Malarstwa - semestr zimowy
- IV rok Malarstwa - semestr letni
- V rok Malarstwa - semestr zimowy
- V rok Malarstwa - semestr letni
Katedra Malarstwa
Kierownik katedry
dr hab. Mirosław Sikorski - Kierownik Katedry Malarstwa
I Pracownia Malarstwa i Rysunku I roku studiów Prowadzący: dr hab. Jarosław Kawiorski, prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Jarosław Kawiorski, prof. uczelni
Asystent: dr hab. Marta Makarczuk, prof. uczelni
Lokalizacja pracowni: Sale nr. 209 i 210, Budynek Główny ASP pl. Matejki 13 II piętro
W przygotowaniu
II Pracownia Malarstwa i Rysunku I roku studiów Prowadzący: dr hab. Bogdan Klechowski, prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Bogdan Klechowski, prof. uczelni
Asystent: dr Jan Podgórski
Lokalizacja pracowni: Sale nr. 200 i 208, Budynek Główny ASP pl. Matejki 13, II piętro
Przedmiot kierunkowy, obowiązkowy dla studentów I roku Wydziału Malarstwa w wymiarze 20 godzin tygodniowo, w programie którego znajdują się ćwiczenia metodyczne z rysunku i malarstwa. Realizowany program koncentruje się na pracy studyjnej w oparciu o studium z natury – (podlegające bardziej zobiektywizowanej ocenie) oraz studium przed naturą – (zawierające w sobie elementy interpretacji) w zakres których wchodzą regularne zadania – akt, martwa natura, wnętrze, pejzaż, portret. Uzupełnienie teoretyczne dla przedmiotu stanowią zajęcia z podstaw widzenia artystycznego, struktur wizualnych, rzeźby i technologii malarstwa, będąc kontynuacją i rozwinięciem problematyki nierozerwalnie związanej ze strukturą przedmiotu kierunkowego.
Pracownia Malarstwa I Prowadzący: dr hab. Mirosław Sikorski, prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Mirosław Sikorski, prof. uczelni
Asystent: dr Marcin Czaja
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 201 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13, III piętro
W przygotowaniu
Pracownia Malarstwa II Prowadzący: dr hab. Kinga Nowak, prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Kinga Nowak, prof. uczelni
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 300 i 305 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13, III piętro
W przygotowaniu
Pracownia Malarstwa III Prowadzący: dr hab. Janusz Matuszewski, prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Janusz Matuszewski, prof. uczelni
Asystent: dr Katarzyna Makieła-Organisty
Lokalizacja pracowni: Sale nr. 306 i 307 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13, III piętro
Czym zakończyć widzenie rzeczywistości? Jakich elementów, środków użyć do zbudowania malarskiej kompozycji, która bądź definiuje widzialną rzeczywistość, bądź jest jej interpretacją? Studenci, posługując się klasycznym warsztatem malarskim, uwzględniając tradycję malarstwa europejskiego zdobywają umiejętność widzenia motywu oraz konstruowania obrazu. Przekłada się to na zdolność do wyrażenia własnego myślenia na temat otaczającej rzeczywistości. Studentom starszych roczników dana jest możliwość samodzielnej pracy w oparciu o przedstawione zamierzenia. Pracy naszej towarzyszy wiara, że za pomocą najbardziej zewnętrznej warstwy rzeczywistości – warstwy widzialnej da się coś powiedzieć zarówno o niej samej, jak i o warstwach głębszych i ukrytych.
Pracownia Malarstwa IV Prowadzący: prof. dr hab. Grzegorz Sztwiertnia
Prowadzący: prof. dr hab. Grzegorz Sztwiertnia
Asystent: dr inż. arch. Michał Sroka
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 301 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13, III piętro
W przygotowaniu
Pracownia Malarstwa V Prowadzący: dr hab. Witold Stelmachniewicz, prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Witold Stelmachniewicz, prof. uczelni
Asystent: dr Marta Antoniak
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 302 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13, III piętro
W przygotowaniu
Pracownia Malarstwa VI Prowadzący: prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk
Prowadzący: prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk
Asystent: dr hab. Michał Zawada
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 304 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13, III piętro
Pracownia stanowi przestrzeń spotkania, dyskusji oraz artystycznej i artystyczno-badawczej wymiany doświadczeń pomiędzy studentami i prowadzącymi. Lokując praktykę malarską w sferze transdyscyplinarnej, kładzie nacisk na refleksję nad medium, jego granicami i aktywną relacją z innymi formami artystycznego wyrazu. Studenci pracują samodzielnie nad własnymi projektami na podstawie sporządzonych przez siebie programów, które pomagają wyznaczać płynne ramy ich poszukiwań, jak również wskazują miejsca możliwych transgresji własnych ograniczeń. W pracowni nie ma tradycji pracy z natury, a współpraca opiera się na indywidualnych konsultacjach oraz grupowych spotkaniach stanowiących przestrzeń dyskusji dla całej pracowni jako wspólnoty. Pracownia kładzie nacisk na indywidualny rozwój artystyczny studentów, jak również na grupową pracę przy wspólnych projektach wystawienniczych zarówno na terenie uczelni, jak i poza nią. Otwiera się również na współpracę z przedstawicielami świata sztuki i poszukuje miejsca spotkania studentów oraz kuratorów, teoretyków czy galerzystów.
Pracownia Malarstwa VII Prowadzący: prof. dr hab. Grzegorz Bednarski
Prowadzący: prof. dr hab. Grzegorz Bednarski
Asystent: dr hab. Kinga Nowak, prof. uczelni
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 303 i 305 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13, III piętro
Zadania w pracowni malarstwa polegają na pracy z natury (akt oraz martwa natura), a także na budowaniu kompozycji figuralnych na podstawie własnych pomysłów w oparciu o szkice. Interpretacja natury jest punktem wyjścia do formułowania własnego języka malarskiego. Program pracowni zakłada pracę nad zagadnieniami takimi jak kompozycja i budowa obrazu, narracja w obrazie, światło, kolor, materia. Tradycja malarstwa jest punktem wyjścia do własnych poszukiwań i interpretacji.
Katedra Rysunku
Kierownik katedry
dr hab. Jakub Najbart, prof. uczelni
Pracownia Rysunku I Prowadzący: dr hab. Rafał Borcz prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Rafał Borcz prof. uczelni
Asystent: dr Magdalena Kulesza - Fedkowicz
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 201 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13
W przygotowaniu
Pracownia Rysunku III Prowadzący: dr hab. Grzegorz Wnęk, prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Grzegorz Wnęk, prof. uczelni
Asystent: dr Antonina Janus Szybist
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 307 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13
Założeniem programowym dla pracowni jest rozwój osobowości artystycznej studentów poprzez pogłębianie warsztatu – rysunkowych umiejętności, wzbudzając w nich kreatywność i ciekawość świata. Zajęcia opierają się na pracy z modela (student porusza problemy: linii, światła, konstrukcji, proporcji, ruchu, rytmu, materii, bryły), szkicach, zadaniu semestralnym oraz realizacji własnych pomysłów. Wychodząc od pracy studyjnej, namawiamy studenta do poszukiwania własnych tematów rysunkowych, odbiegających od schematu techniki do korzystania z wielu różnorodnych źródeł inspiracji. Kładziemy nacisk na kształtowanie samodzielnej i indywidualnej postawy artystycznej w oparciu o zdobyte umiejętności warsztatowe. Lektury oraz ewentualne wyjazdy badawcze aktywnie wspierają ten proces.
Pracownia Rysunku IV Prowadzący: prof. dr hab. Bogusława Bortnik-Morajda
Prowadzący: prof. dr hab. Bogusława Bortnik-Morajda
Asystent: dr Agata Kus-Dymna
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 309 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13
W przygotowaniu
Pracownia Rysunku V Prowadzący: dr hab. Piotr Korzeniowski, Prof. ASP
Prowadzący: dr hab. Piotr Korzeniowski, Prof. ASP
Asystent: dr Kamil Kuzko
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 304 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13
W przygotowaniu
Pracownia Rysunku VI Prowadzący: dr hab. Marek Szymański, prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Marek Szymański, prof. uczelni
Asystent: dr hab. Edyta Sobieraj, prof uczelni
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 300 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13
Studiujący w mojej pracowni mogą w sposób nieskrępowany realizować swoje marzenia o rysowaniu. Pod kilkoma wszakże warunkami. Po pierwsze: rysunkowe propozycje muszą być systematycznie konsultowane (omawiane) z prowadzącymi pracownię (minimum raz w tygodniu). Po drugie: praca z modelem w pracowni – jest obowiązkowa dla studentów drugiego i trzeciego roku. Po trzecie wreszcie: proponujemy studentom ćwiczenia, często związane z inspiracją fotograficzną, filmową itp. oraz z wymogiem zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań technologicznych. Szczególnie wysoko cenimy propozycje studenckie, w których elementy wypracowane podczas obserwacji modela zostają wplecione w struktury rysunkowe zaczerpnięte z motywów fotograficznych.
Pracownia Rysunku VII Prowadzący: prof. dr hab. Grzegorz Bienias
Prowadzący: prof. dr hab. Grzegorz Bienias
Asystent: dr hab. Joanna Zemanek, prof. uczelni
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 305 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13
Praca oparta na obserwacji, intuicji i wyobrażeniowym akcie twórczym. Analityczna obserwacja natury, penetracja obszaru sztuki, jej przeszłości, tej bliskiej i odległej i traktowanie jej jako kompendium i obszaru znaczeń i form. Studia i szkice są jednym ze środków i etapem do gromadzenia doświadczenia warsztatowego, pewnej wiedzy ułatwiającej percepcję, poznawania prawdy o naturze, jak również relacjach przestrzennych zachodzących między nimi.
Katedra interdyscyplinarna
Kierownik katedry
Prof. zw. Zbigniew Bajek - Kierownik Katedry Interdyscyplinarnej
I Pracownia Interdyscyplinarna Prowadzący: prof. dr hab. Zbigniew Bajek
Prowadzący: prof. dr hab. Zbigniew Bajek
Asystent: dr. inż. arch. Wojciech Kopeć
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 202, 312 Budynek Główny ASP pl. Matejki 13
W przygotowaniu
II Pracownia Interdyscyplinarna Prowadzący: dr hab. Zbigniew Sałaj, prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Zbigniew Sałaj, prof. uczelni
Asystent: dr Dominik Stanisławski
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 219, 308 Budynek Główny ASP ul. Paderewskiego
W przygotowaniu
III Pracownia Interdyscyplinarna Prowadzący: dr hab. Bogusław Bachorczyk prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Bogusław Bachorczyk prof. uczelni
Asystent: dr Radosław Szlęzak
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 223, 225 ul. Basztowa, II p.
W przygotowaniu
IV Pracownia Interdyscyplinarna Prowadzący: dr hab. Bogumił Książek, prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Bogumił Książek, prof. uczelni
Lokalizacja pracowni: ul. Piłsudskiego 21/2
W przygotowaniu
Pracownia Muralu Prowadzący: dr hab. Marcin Kowalik, prof. uczelni i dr hab. Wojciech Kubiak, prof. uczelni
Prowadzący: dr hab. Marcin Kowalik, prof. uczelni i dr hab. Wojciech Kubiak, prof. uczelni
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 309 ul. Paderewskiego
Technologia malarstwa I rok Prowadzący: dr Michał Kastory
Prowadzący: dr Michał Kastory
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 211 Plac Matejki II p.
W przygotowaniu
Podstawy obrazowania cyfrowego Prowadzący: dr Bartłomiej Bałut
Prowadzący: dr Bartłomiej Bałut
Lokalizacja pracowni: Sala nr. 216 (pracownia komputerowa) ul. Paderewskiego
W przygotowaniu
Malarstwo w poszerzonej przestrzeni Prowadzący: dr inż. arch. Michał Sroka
Prowadzący: dr inż. arch. Michał Sroka
W przygotowaniu
Liternictwo i typografia Prowadzący: dr Bartłomiej Bałut
Prowadzący: dr Bartłomiej Bałut
Katedra edukacji artystycznej
Kierownik katedry
dr Anna Król